Previous Next

Представників громад Полтавщини вчили енергетичному плануванню

Надрукувати

У Полтавській ОВА відбувся тренінг «Місцеве енергетичне планування: регіональний та муніципальний рівень», учасниками якого були громади і представники структурних підрозділів ОВА. Захід організували в межах Проєкту ЄС «Угода мерів – Схід» спільно із Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України та Проєктом GIZ «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні».

«Питання підвищення рівня енергоефективності мають бути у фокусі діяльності кожної громади. Вони повинні розробити власні енергетичні плани дій. Ми розуміємо, що на місцях можуть виникнути питання при створенні цих документів, тому подібні навчання – гарна нагода отримати необхідні відповіді», – зазначив т.в.о. директора Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОВА Ярослав Касянов.
Протягом сесійного дня команда експертів ділилася з учасниками тренінгу досвідом та знаннями.
«Громади повинні чітко рухатися в напрямі ефективного використання енергоресурсів, тому до енергетичного планування потрібно підходити не формально, а відповідально», – говорить представник Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України Артур Обідник.
Не в кожній громаді є посада енергоменеджера. Питаннями енергоефективності займаються різні відділи.
«Муніципальний енергетичний план – це не додаткова робота для органів місцевого самоврядування, це показник активної громади, що прагне розвитку. Наявність подібного документа сприяє громадам знаходити міжнародних донорів», – говорить ключовий експерт Проекту ЄС «Угода мерів – Схід» Максим Верещак.
Під час тренінгу учасники разом зі спікерами детально розглянули та опрацювали найактуальніші питання та виклики, які постають перед громадами нині. Ознайомилися з кращими практиками, оглянули структури регіональних та муніципальних енергетичних планів.
Відповідно до Закону України «Про енергетичну ефективність» громади повинні затвердити місцеві енергетичні плани до листопада 2024 року.
Органи місцевого самоврядування поряд з органами виконавчої влади є ключовими суб’єктами в управлінні сферою енергоефективності. Роль місцевих енергетичних планів є визначальною для:
- формування комплексного бачення розвитку сектору енергетики;
- стимулювання запровадження енергоменеджменту для забезпечення раціонального використання бюджетних коштів;
- втілення проєктів із підвищення енергоефективності та розвитку відновлюваної енергетики;
- популяризації енергоощадної поведінки на різних рівнях;
- і як результат − досягнення цілей сталого енергетичного розвитку.
Довідково: Угода Мерів – це провідна ініціатива, започаткована Європейським Союзом, котра охоплює місцеві та регіональні органи влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. Керуючись цим зобов’язанням, підписанти Угоди прагнуть скоротити власні викиди СО2, сприяючи таким чином розвитку екологічно орієнтованої економіки та підвищенню якості життя. З минулого року вимоги до зменшення викидів збільшились до скорочення СО2 на 30% до 2030 року.