Грудне вигодовування – здоровий старт у доросле життя

Надрукувати

1 серпня – Міжнародний день грудного вигодовування. З молоком матері немовля отримує поживні речовини та вітаміни, а також антитіла - захист від хвороб. Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Від грудного вигодовування отримують користь і матері, у яких знижується ризик розвитку раку молочної залози, раку яєчників та діабету.

Грудне молоко матері є унікальним натуральним продуктом харчування для новонароджених. Воно містить усі поживні речовини, що необхідні для розвитку та росту дитини протягом перших місяців життя. За винятком конкретних протипоказань (певні хвороби, наприклад, ВІЛ), грудне молоко матері є найбезпечнішим джерелом поживних речовин, вітамінів та енергії, оскільки не містить жодних додаткових, шкідливих чи забруднюючих речовин.

Грудне молоко повністю покриває потреби дитини в поживних речовинах протягом перших 6 місяців життя, з 6 до 12 місяців продовжує задовольняти щонайменше половину потреб дитини в поживних речовинах, а протягом другого року життя – покриває третину цих потреб.

Ранній початок грудного вигодовування – протягом години після народження дитини – забезпечує високий рівень захисту немовляти від інфекційних захворювань, зокрема – від кишково-шлункових інфекцій. Згідно з даними ВООЗ, виключно грудне вигодовування значно знижує ризик смерті внаслідок діареї, пневмонії та інших інфекційних захворювань, а у разі хвороби діти швидше одужують.

Грудне вигодовування може дати імунітет дитині на майбутнє від таких небезпечних хвороб як астма та діабет. Крім того, діти й підлітки, які в грудному віці отримували молоко матері, рідше страждають від надлишкової ваги або ожиріння у старшому віці.

При цьому грудне вигодовування не є альтернативою вакцинації. Воно не здатне захистити дитину від інфекцій, проти яких проводиться щеплення. Наприклад, дитина, яка перебуває на грудному вигодовуванні, при інфікуванні кашлюком може тяжко захворіти і навіть померти.

Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Дослідження доводять, що діти, яких годували грудьми, демонструють вищі результати академічної успішності та інтелектуального розвитку.

Крім цього, грудне вигодовування для дитини – це також відчуття безпеки.

Як правильно годувати грудьми новонародженого і до якого віку годувати грудьми регламентує Декларація ВООЗ.

ВООЗ спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у 1989 році розробили Декларацію, основна мета якої захист і підтримка грудного вигодовування. У декларації можна знайти необхідні рекомендації з налагодження процесу годування, згідно з усіма міжнародними медичними стандартами.

Діти до 6 місяців повинні перебувати виключно на грудному вигодовуванні, а до 12 місяців життя на комбінованому (молоко матері і прикорм) вигодовуванні. Також, згідно з рекомендаціями, годування грудьми дитини потрібно починати протягом першої години життя. Надалі, рекомендовано годувати за вимогою, коли дитина проявляє ознаки голоду.

Переваги грудного вигодовування порівняно зі штучним

Інструкція  з грудного вигодовування

 

Марина Берестюк, лікар загальної практики - сімейний лікар КНП «Центр ПМСД м.Горішні Плавні»