Профілактичні щеплення

Надрукувати

За оцінкою ВООЗ, щороку вакцини рятують життя від 2 до 3 мільйонів людей, і ця цифра могла би збільшитися ще на 1,5 мільйона, якби охоплення вакцинацією було глобальним.

Те, що сьогодні ми всі маємо доступ до вакцин, є великим досягненням!

У нашій країні дітей вакцинують відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень.

Цей документ визначає, від яких захворювань діти мають бути обов’язково щеплені, у якому віці слід починати вакцинацію, скільки доз вакцини та з яким інтервалом необхідно ввести.

Обов’язковою є вакцинація від 10 небезпечних захворювань:

Було б чудово, якби для формування стійкого імунітету вистачало одного введення вакцини, але це не так. В більшості випадків потрібно кілька доз, які вводяться з інтервалами. Дотримуватися цих інтервалів важливо: рекомендації в інструкціях і наказах є результатом багаторічних клінічних досліджень за участі тисяч людей.

Розрізняють первинну і бустерну (підтримувальну) імунізацію, або ревакцинацію.

Першими щепленнями, які отримує дитина, є вакцини від гепатиту В та туберкульозу. Зазвичай, їх роблять безпосередньо у пологовому будинку, якщо вакцини є в наявності, а у новонародженого малюка немає протипоказів.

Наступне щеплення малюк отримує у двомісячному віці. Це перша доза вакцини від шести інфекцій: гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та ХІБ-інфекції. Усі шість компонентів можуть входити до складу однієї дози комбінованої вакцини.

У 4 місяці малюк іде за наступною дозою імунітету. Цього разу потрібна п’ятикомпонентна вакцина: від дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та ХІБ-інфекції. 

У шість місяців дитині роблять третю дозу вакцини від дифтерії, правця, кашлюка і поліомієліту -   В тому ж віці на часі отримувати третю дозу вакцини від гепатиту В. 

У рік дитина отримує першу дозу вакцини від кору, паротиту і краснухи.  І третю ревакцинацію від Хіб-інфекції, наприклад, вакциною.

У 18 місяців настає час бустерної вакцинації від дифтерії, правця, кашлюка та поліомієліту. 

Після цього малюк є захищеним від найнебезпечніших інфекцій, і час наступної ревакцинації настає у 6 років.

У 6 років, перед першим класом, дитина отримує другу дозу вакцини КПК (від кору, паротиту і краснухи), і п’яту бустерну дозу вакцини від дифтерії, правця і поліомієліту. 

У 14 років потрібна чергова ревакцинація від поліомієліту, а у 16 років – бустерна імунізація від дифтерії та правця.

Після 16 років ревакцинація від дифтерії і правця потрібна кожні 10 років. Тільки так ви можете бути впевнені в захисті від цих небезпечних інфекцій.
Усі обов’язкові щеплення з Національного календаря фінансуються державою, централізовано закуповуються і постачаються до державних поліклінік. За законом, без повного переліку обов’язкових щеплень за віком дитина не може відвідувати дитячий садочок або школу.

Окрім обов'язкових, існують ще так звані рекомендовані щеплення, які МОЗ України наполегливо рекомендує робити, але вони не фінансуються з державного бюджету.

Це щеплення від:

Будьте здорові і обов'язково робіть щеплення усім членам родини! Ми живемо в унікальний час, коли ми можемо дати своїм дітям і близьким надійний захист від небезпечних інфекцій, і нехтувати такою можливістю було б нерозумним! вакцинація є однією з найважливіших умов формування міцного здоров'я.

Оксана Темник, лікар педіатр КНП «Чутівська ЦЛ»