• +380 (0532) 56-17-18
  • info@adm-pl.gov.ua
  • Пн - Чт 9:00 - 18:00, Пт 9:00 - 16:45. На час карантину: пн-чт 8:00 до 17:00, пт з 8:00 до 15:45, перерва з 12:00 до 12:45
Image

Для осіб із порушенням зору

ЩО ТАКЕ КОНТУЗІЯ: МІФИ ТА РЕАЛЬНІСТЬ

Контузія — один з найпоширеніших медичних термінів під час війни. Хоча насправді контузія не є офіційним діагнозом і не входить до міжнародної класифікації хвороб. Натомість бойова травма голови може призводити до струсу головного мозку та його довготермінових наслідків — постконтузійного синдрому.

Що слід знати про струс мозку?

Струс головного мозку спричиняється сильним ударом по голові чи корпусу, внаслідок чого м’які тканини за інерцією вдаряються у внутрішні склепіння черепа. Мозок підстрибує або зсувається та внаслідок цього пошкоджується.

Якщо ушкодження не було дуже значним, симптоми можуть виникнути не одразу. Ознаками струсу мозку можуть бути головний біль, біль у шиї, нудота, дзвін у вухах, запаморочення та втома. Більш “серйозний” струс мозку може викликати втрату свідомості, втрату пам’яті, дискоординацію.

Окей, але чи не може військовий/ва мати ті саме симптоми без струсу мозку?

Струс головного мозку спричиняється сильним ударом по голові чи корпусу, внаслідок чого м’які тканини за інерцією вдаряються у внутрішні склепіння черепа. Мозок підстрибує або зсувається та внаслідок цього пошкоджується.

Це призводить до того, що такий стан переноситься людиною “на ногах”. Якщо так, то пошкоджений мозок буде травмуватися додатково від зайвої активності, різких рухів. А особливо небезпечним є повторне травмування, внаслідок якого можуть пошкодитися вже понівечені раніше судини.

Зрозуміло, але ж це пройде?

Скоріше за все так, але це не точно. Попри те, що ушкодження мозку не завжди матиме суттєві ознаки одразу — це може вплинути на роботу органу в майбутньому.

Частина людей, які отримали струс головного мозку, можуть мати такі довготривалі симптоми постконтузійного синдрому:

постійний головний біль; дзвін у вухах;

проблеми з зором та слухом;

шумо- та світлочутливість;

дратівливість.

Деякі експерти вважають, що стійкі симптоми після струсу мозку викликані структурним пошкодженням головного мозку або порушенням системи передачі інформації через нейронні зв’язки.

Інші зазначають, що стійкість симптомів після ураження мозку пов’язана з психологічними факторами. До прикладу, головний біль, запаморочення чи проблеми зі сном можуть бути також симптомами депресії, посттравматичного синдрому, тривожного розладу.

Це лікується?

Якщо струс мозку серйозний, то в перші дні можуть застосовуватися медикаменти, метою якою є зменшити набряк, зупинити кровотечу, зменшити біль.

Якщо струс незначний, то медикаменти можуть бути не потрібні. Водночас, спокій та максимальний захист від повторних травм є максимально критичним.

При постконтузійному синдромі потрібна реабілітація. Процес може тривати досить довго. Та потребує участі фахівців різних спеціальностей: неврологів, психологів, дієтологів, терапевтів, логопедів, офтальмологів, отоларингологів.

Підхід має бути індивідуальним, адже пошкодження мозку ніколи не буває передбачуваним. Добре допомагає когнітивно-поведінкова терапія, яка дає змогу компенсувати обмежені функції й повернутися до звичайного життя, досягати поставлених цілей.

 

«Бережи себе»

 

Image

Анонси

27.04.2024 – Великодній ярмарок
Увага! Триває Всеукраїнський літературний конкурс ім. Олени Теліги та Олега Ольжича «Тільки тим дана перемога, хто у болі сміятися зміг»
1.03-1.04.2024 – Держкомтелерадіо оголошує прийом публіцистичних творів на здобуття премії імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності
5.03.2024 – Вінницький пресклуб запрошує журналістів і журналісток Полтавської області до участі в освітньому вебінарі на тему «Техніка перевірки фактів у боротьбі з дезінформацією для підготовки інформаційно-аналітичних матеріалів»
16-24.02.2024 – Національний тиждень читання поезії 2024: «Ріки незмінно течуть додому»
22.02.2024 – Вінницький прес-клуб організовує серію вебінарів для регіональних журналістів у межах проєкту «Розбудова толерантного інформаційного простору регіональними журналістами»
02.02.2024 - показ документального фільму «І кожна річка»
Image
Image
Всеукраїнська програма ментального здоров'я
Image
Image
13_poltavska.png
Image

СТОРІНКА ДЕПАРТАМЕНТУ У FACEBOOK

Відео youtube Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ПОлтавської облдержадміністрації
oda-ban2.png
oblrada2.png
ghestova_mova.jpg
other-tasks-metro-icon-1.png

Основні завдання Департаменту

  • забезпечення реалізації державної політики у сфері інформації, комунікацій з громадськістю;
  • сприяння реалізації конституційного права громадян на свободу слова та безперешкодній діяльності засобів масової інформації;
  • участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері інформації і видавничої справи з метою повнішого задоволення потреби населення області в інформаційній та видавничій продукції;
  • здійснення заходів щодо розвитку інформаційного простору та інформаційної інфраструктури області;
  • аналіз і прогнозування суспільно-політичних процесів у регіоні;
  • проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики;
  • сприяння місцевим органам виконавчої влади у забезпеченні взаємодії з політичними партіями та громадськими організаціями.
© 2018 Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської обласної державної адміністрації. Матеріали на сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International license , якщо не вказано іншого. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.uk