• +380 (0532) 56-17-18
  • info@adm-pl.gov.ua
  • Пн - Чт 9:00 - 18:00, Пт 9:00 - 16:45. На час карантину: пн-чт 8:00 до 17:00, пт з 8:00 до 15:45, перерва з 12:00 до 12:45
Image

Для осіб із порушенням зору

Previous Next

Новий проект направлений на поглиблене ознайомлення інтернет-читачів з державною підтримкою книговидавництва в області

Спільно з інтернет-виданням «Полтавщина» Департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю започатковано інформаційний проект «Державна підтримка видавничих проектів на Полтавщині». Метою є ознайомлення інтернет-читачів з видавничими проектами, які були реалізовані за кошти обласного бюджету протягом останніх років та плануються до видання найближчим часом. 


Проблема цінностей – споконвічна проблема як суспільства в цілому, так і кожної людини зокрема. Цінність – поняття для означення об'єктів, явищ, їх властивостей, а також абстрактних ідей, які втілюють в собі суспільні ідеали та є еталонами, яких потрібно дотримуватися.

Попри існування загальнолюдських цінностей, які є "вічними", "невмирущими", такими, що спрямовують життя людей на доброчинність протягом багатьох століть, на кожному етапі історичного розвитку суспільства створюється специфічний набір цінностей, що сприяють перетворенню соціальних норм та ідеалів на особистісні принципи життєдіяльності кожної людини і є одним із джерел мотивації її поведінки. Значний вплив на формування набору цих цінностей та їх структуру мають економічні і політичні фактори, а також система виховання, запроваджена і здійснювана в суспільстві.

Книговидання відіграє важливу роль у самоусвідомленні нації, формуванні культури, духовності та водночас є свідченням національно-культурного відродження народу. Розбудова української держави неможлива без розвитку національного книговидання. 

Книга є найефективнішим засобом передачі знань та ідей, а читання книги - найактивніше сприяє виробленню універсальної та фундаментальної картини світу, формування різнобічного світогляду, глибинних переконань людини, стимулюванню її участі в житті суспільства. 

Книгу написати непросто, але ще важче у сьогоднішніх непростих економічних умовах її видати. Книжкового середовища, яке було 10 років тому, однозначно вже не буде. Яким буде - важко сказати, зважаючи на розвиток технологій. Друкована книга збереже себе у певних функціях, передусім як буттєва цінність, фактор культури.

Звичайно, електронна книга займе своє місце в інтелектуальному та духовному житті. Але друкована книга не зникне. Людство вже переживало схожі етапи свого розвитку: коли переходило від усного слова до писемності, від писемності до друку. Але, якщо подивитись на сучасну людину, то в ній не відмерли ні усна, ні писемна, ні аудіокультура. Не відімре і друкована.

Одним із стратегічних завдань держави є підтримка національної книговидавничої справи, від рівня розвитку якої залежать не лише ефективні перетворення у вітчизняній освіті, культурі, економіці, що мають місце за умов інформаційного суспільства, а й міжнародний авторитет держави.

Законом України «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні» визначено, що метою державної підтримки книговидавничої справи є: популяризація читання; визнання духовної функції книги в суспільстві; задоволення духовних, освітніх і культурних потреб українського народу за допомогою книг; забезпечення державних інтересів щодо захисту національного інформаційного простору; сприяння збільшенню випуску книжкової продукції в Україні, зниженню її собівартості та підвищення конкурентоспроможності як на вітчизняному книжковому ринку, так і за межами України.

Одним із важелів ефективної підтримки книговидання в Україні є бюджетна програма «Українська книга» — це випуск книжкової друкованої продукції за державним замовленням. Головною метою цієї програми є забезпечення випуску соціально значущих видань для збереження інформаційного, освітнього та культурного рівня українського суспільства; формування позитивного іміджу держави, підвищення її престижу в світі

На Полтавщині з 2005 року діє регіональна комплексна програма, яка передбачає фінансову підтримку за кошти обласного бюджету видавничих проектів місцевих авторів, визначених уповноваженою експертною радою при облдержадміністрації соціально значущими.

До складу експертної ради входять науковці, мовознавці, представники депутатського корпусу обласної ради, структурних підрозділів облдержадміністрації, ректори полтавських вузів, директори музеїв, бібліотек. Основна задача ради – фахово оцінити зміст та рівень видання, визначити їхню відповідність критеріям соціальної значущості:

- актуальність видань і новизна теми в контексті сучасних проблем українського державотворення;

- сприяння розвитку національної культури українського народу, зміцненню його духовності й моралі;

- збагачення суспільства національними та загальнолюдськими надбаннями в економічній, політичній та духовній сферах;

- розширення сфери вживання української мови як державної, розвиток національного інформаційного та культурного простору;

- висвітлення життя й діяльності видатних постатей в історії, культурі, науці держави та краю;

- сприяння заповненню маловідомих і невідомих сторінок історії рідного краю;

- глибина опрацювання теми та залучення маловідомого первинного матеріалу з вітчизняних і зарубіжних джерел;

- високий професійний рівень видання за умови його соціальної значущості.

З урахуванням висновків, зауважень та рекомендацій членів експертної ради, після здійснення остаточних економічних обрахунків, Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації складає проект Плану, який погоджується з постійними комісіями обласної ради з питань регламенту, депутатської діяльності, інформаційної сфери, зв'язків з громадськістю та дотримання прав учасників АТО і з питань бюджету та управління майном.

Остаточний варіант Плану затверджується наказом Департаменту після затвердження обласного бюджету, у межах виділених бюджетних асигнувань відповідно до Комплексної програми комунікацій влади з громадськістю та розвитку інформаційної сфери в Полтавській області на 2016-2018 роки.

Надруковані за кошти обласного бюджету видання передаються безкоштовно бібліотекам навчальних закладів та закладів культури області, творчим спілкам і товариствам тощо.

У Полтавській області на підтримку української книги, виданої регіональними видавництвами, завдяки сприянню керівництва облдержадміністрації та обласної ради, консолідованій роботі депутатського корпусу обласної ради, у 2016 році заплановано витратити 597 тисяч гривень. Кошти передбачено спеціальною Комплексною програмою комунікацій влади з громадськістю та розвитку інформаційної сфери в Полтавській області на 2016-2018 роки.

Пріоритет серед соціально значущих видань надається книгам для дітей та юнацтва, а також художній, науковій, науково-популярній, історико-краєзнавчій та музичній літературі. З 2005 року за бюджетні кошти видано 94 видання загальним тиражем близько 70 тисяч примірників на загальну суму 3039,7 тис. грн. У 2015 році за кошти обласного бюджету видано чотири видання тиражем 3320 примірників на суму 456 тис. грн.

В умовах зовнішньої агресії на Сході України соціальний запит суспільства сфокусовано на необхідності підтримки ідей захисту державних інтересів. Голова Полтавської ОДА Валерій Головко, який очолює експертну раду, підкреслив, що головним критерієм відбору книг є тема державності, єдності та героїзму українського народу.

Цього року до експертної ради подані книги історико-краєзнавчої, військово-патріотичної та дитячої тематики. Із 34 видань рекомендовано для включення до проекту Плану випуску соціально значущих видань 16 книг, до розгляду двох видавничих проектів експертна рада повернеться наступного року. Серед проектів, що знайшли підтримку поважної експертної ради є такі:

  • «Чорнобиль-30. Книга слави і пам'яті. Полтавська область» / За редакцією О.А. Білоуська.
  • «Полтавщина: протибільшовицький рух опору 20-30-х років ХХ століття» / Ревегук В.Я.
  • «Полтавці — поборники державної незалежності України» / Ревегук В.Я.
  • «Дорога в безсмертя: Дмитро Коряк. Спогади. Фото. Вірші.» / ГриньН.І.
  • «Полтавщина. Шлях до незалежності. 1986-1991» / За редакцією О.А.Білоусько.
  • «ПОЛТАВІКА. Полтавська Енциклопедія». Том 6: Освіта і наука. / За редакцією О.А. Білоусько.

Слід зазначити, що полтавські видавці систематично беруть участь Міжнародній книжковій виставці - ярмарці, яка щорічно проводиться у м.Києві. Експонували кращі книги полтавських  авторів, які видані за кошти обласного бюджету протягом останніх років, та стали  номінантами конкурсу «Краща книга Полтавщини». Експозицію книг від Полтавщини неодноразово визнавали однією із кращих серед областей-учасників та відзначали спеціальними дипломами.

Image

Анонси

23.05.2024 – фестиваль "Олена Пчілка в соціокультурному просторі"
27.04.2024 – Великодній ярмарок
Увага! Триває Всеукраїнський літературний конкурс ім. Олени Теліги та Олега Ольжича «Тільки тим дана перемога, хто у болі сміятися зміг»
1.03-1.04.2024 – Держкомтелерадіо оголошує прийом публіцистичних творів на здобуття премії імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності
5.03.2024 – Вінницький пресклуб запрошує журналістів і журналісток Полтавської області до участі в освітньому вебінарі на тему «Техніка перевірки фактів у боротьбі з дезінформацією для підготовки інформаційно-аналітичних матеріалів»
16-24.02.2024 – Національний тиждень читання поезії 2024: «Ріки незмінно течуть додому»
22.02.2024 – Вінницький прес-клуб організовує серію вебінарів для регіональних журналістів у межах проєкту «Розбудова толерантного інформаційного простору регіональними журналістами»
02.02.2024 - показ документального фільму «І кожна річка»
Image
Image
Всеукраїнська програма ментального здоров'я
Image
Image
13_poltavska.png
Image

СТОРІНКА ДЕПАРТАМЕНТУ У FACEBOOK

Відео youtube Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ПОлтавської облдержадміністрації
© 2018 Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської обласної державної адміністрації. Матеріали на сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International license , якщо не вказано іншого. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.uk